Kasım 28, 2015 cviiz

Mail Kurulumu Nasıl Yapılır? (Microsoft Office Outlook 2013 E-Posta Kurulum Ayarları)

Bu anlatımda Microsoft Office Outlook 2013 üzerinde CVIIZ web hosting alanında kullanılan e-posta hesaplarını nasıl kurulabileceği anlatılmakta. Resimlerde kullanılan e-posta adresleri tamamen örnekdir.

1. Outlook 2013 programınızı açtıktan sonra karşınıza gelen ekranda sol üst köşeden “Dosya” (FILE) butonuna tıklayınız.

2. Ardından “Bilgi” (INFO) sekmesine giriş yapmanız gerekmektedir.

3. Burada açılan bölümde “Hesap Bilgileri” (ACCOUNT INFORMATION) sekmesi altında resimde gördüğünüz üzere “Hesap Ekle” (ADD ACCOUNT) butonuna tıklamanız gerekmektedir.

4. Hesap Ekle butonuna tıkladıktan sonra açılan “Hesap Ekle” (ADD ACCOUNT) penceresinde aşağıdaki resimde işaretlenmiş alandaki “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır” (Manuel Setup or additional server types) sekmesini işaretleyerek “İleri” (NEXT) butonuna tıklıyınız.

5. Pencereden “POP veya IMAP” (POP OR IMAP) seçeneğini işaretleyerek “İleri” (NEXT) butonuna tıklayınız.

6. Karşınıza gelen penceredeki bilgileri aşağıdaki gibi kendinize ait e-posta bilgilerinizle doldurunuz.


Adınız: Adınızı ve Soyadınızı yazınız. (Bu alan e-postalarınızı gönderdiğinizde karşı taraftan görünecek isimdir. Örneğin: Adınız Soyadınız – Firmanız)
E-posta Adresi: Size ait e-posta adresinizi yazınız. (Örneğin: adiniz@alanadiniz.com)
Hesap Türü: POP3 seçili olarak gelmelidir ve bundan emin olup bu alanı değiştirmeyiniz.
Gelen posta sunucusu: Bu alanı “mail.alanadiniz.com” formatına uygun olacak şekilde “mail.” kısmından sonraki bölüme size ait site ismi ve uzantısı gelecek şekilde doldurunuz.
Giden posta sunucusu (SMTP): Bu alanı “mail.alanadiniz.com” formatına uygun olacak şekilde “mail.” kısmından sonraki bölüme size ait site ismi ve uzantısı gelecek şekilde doldurunuz.
Kullanıcı adı: Size ait e-posta adresinizi yazınız. (Örneğin: adiniz@alanadiniz.com)
Parola: E-posta şifrenizi giriniz.
Bu bilgileri girdikten sonra “Diğer Ayarlar” (MORE SETTİNGS) butonuna tıklayınız.

7. Yine açılan pencerede “Giden Sunucusu” (OUTGOING SERVER) sekmesinde bulunan “Giden Sunucum (SMTP) için Kimlik Doğrulaması Gerekiyor” ve “Gelen posta sunucum ile aynı ad ayarlarını kullan” seçeneklerini işaretleyiniz.

8. Aynı pencerede bulunan “Gelişmiş” (ADVANCED) sekmesinde;

“Gelen Posta Sunucusu (POP3):” kısmını “110”
“Giden Posta Sunucusu (SMTP):” kısmını “587”

“İletinin bir kopyasını sunucuda bırak” seçeneği ve “Sunucudan … gün sonra kaldır” seçeneğini işaretleyip size uygun gün değerini giriniz.

Bu işlemleri tamamladığınızda “Tamam” (OK) düğmesini tıklayıp bu pencereyi kapatınız.

9. Şimdi ise hesap ayarları sekmesine geri dönüş yapmış bulunmaktasınız. “Hesap Ayarlarını Sına…” (TEST ACCOUNT SETTINGS… ) butonuna tıklıyınız.

10. Açılan pencerede iki görev içinde “Durum” (STATUS) olarak “Tamamlandı” (COMPLETED) onaylarını aldığımızda bilgilerimizi hatasız olarak girdiğimizi anlayabiliriz. Pecereyi “Kapat” (CLOSE) butonu ile kapatalım.

11. Son olarak “İleri” (NEXT) butonuna tıklıyınız. Başarılı penceresinde “Son” (FINISH) butonuna tıklıyınız. Kurulum başarılı bir şekilde tamamlanmış olup e-posta hizmetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.